Parter, sala nr 25,
tel: 71 78-22-339
O dofinansowanie ze środków Funduszu zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny ubiegać się mogą :
- Osoby niepełnosprawne stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, jeżeli:
- Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli prowadzą działalność związaną z rehabilitacją osób niepełnosprawnych.
Dofinansowanie dla osob niepełnosprawnych
Osoby niepełnosprawne mogą się ubiegać o dofinansowanie, jeżeli:
- przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku nie przekracza kwoty:
- 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
- 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej,
- zachodzi potrzeba prowadzenia rehabilitacji w warunkach domowych przy użyciu tego sprzętu
Ubiegajacy się o dofinansowanie dołączają następujące dokumenty:
- wniosek o dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego dla osoby dorosłej
- wniosek o dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego dla dziecka
- kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub kopię wypisu z treści orzeczenia traktowanego na równi z tym orzeczeniem (dotyczy osób dorosłych) albo kopię orzeczenia o niepełnosprawności (dotyczy dzieci i młodzieży) - oryginał do wglądu;
- zaświadczenie od lekarza specjalisty - zgodnie ze schorzeniem - zawierające: nazwę schorzenia po polsku oraz uzasadnienie wykorzystania sprzętu rehabilitacyjnego do indywidualnej rehabilitacji w warunkach domowych oraz nazwę sprzętu rehabilitacyjnego
- kosztorys lub rachunek pro - forma, wraz z pieczątką sklepu, nr konta bankowego oraz podpisem osoby wystawiającej dany dokument,
- dowód osobisty do wglądu.
Dofinansowanie dla prowadzących działalnośc gospodarczą, osób prawnych i jednostek bez osobowości prawnej
Jeden raz w roku o dofinansowanie mogą się ubiegać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, jeżeli prowadzą działalność związaną z rehabilitacją osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 2 lat przed dniem złożenia wniosku oraz udokumentują posiadanie środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł na sfinansowanie przedsięwzięcia w wysokości nieobjętej dofinansowaniem ze środków Funduszu. Wniosek o dofinansowanie ze środków Funduszu składa się w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego realizację zadania.
Informacje uzupełniające
Osoba ubiegająca się o ten rodzaj dofinansowania obowiązana jest złożyć wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON do sprzętu rehabilitacyjnego.
Wysokość dofinansowania do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny ze środków PFRON wynosi do 80 % kosztów tego sprzętu, nie więcej jednak niż do wysokości pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.
Kompletne wnioski są rozpatrywane w ciągu 30 dni od dnia złożenia. W przypadku braku środków finansowych z PFRON wnioski będą rozpatrzone negatywnie. Aby ubiegać się o dofinansowanie należy ponownie złożyć komplet dokumentów.
Zasady przyznawania dofinansowania do sprzętu rehabilitacyjnego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w roku 2015 :
- Maksymalne dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego w 2015 wynosi do 60 % kosztów tego sprzętu, nie więcej jednak niż do wysokości pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.
- Przy rozpatrywaniu wniosków bierze się pod uwagę:
- dochód na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym nie przekraczający 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę i 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej zgodnie z Ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997r.,
- środki PFRON przekazane na realizację zadań w 2015r.
- cenę sprzętu
- Dział Adaptacji Osób Niepełnosprawnych zastrzega sobie prawo do obniżenia dofinansowania sprzętu rehabilitacyjnego po weryfikacji średniej wartości rynkowej.
- Dział Adaptacji Osób Niepełnosprawnych nie dofinansowuje łóżek masujących, foteli masujących (relaksacyjnych), wanien z hydromasażem oraz sprzętu służącego do leczenia, diagnozowania lub zastępującego niesprawne organy (np. koncentrator tlenu, lampa Bioptron).
Opracowano na podstawie :
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. 2011 nr 127 poz. 721 ze zm.).
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków PFRON (Dz. U. 2013 r. poz. 1190 ze zm.).
Uchwała nr LXIV/1649/14 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 16 października 2014 r. w sprawie określania zadań Miasta Wrocławia z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych finansowanych w 2015 r. ze środków PFRON.